
Obszary trudności z którymi pracuję:
- zaburzenia depresyjno-lękowe – zaburzenia lękowe dotyczą nadmiernego zamartwiania się, ciągłego uczucia niepokoju, towarzyszącego lęku utrudniającego funkcjonowanie, występujących ataków paniki, fobii czy nadmiernego napięcia mięśniowego. Depresja to stan długotrwałego przygnębienia, problemów ze snem, dolegliwości somatycznych, braku motywacji, sił i energii, poczucia winy, smutku i bezsensu, które również wpływają na funkcjonowanie, a nawet życie. Zaburzenia te mogą występować razem, ale i osobno.
- utrudnione określanie własnych uczuć i potrzeb – dzięki psychoterapii można poszerzyć wachlarz przeżywanych emocji i potrzeb, nauczyć się je rozpoznawać w ciele, odczuwać i adekwatnie wyrażać.
- doświadczanie napięć w ciele, dolegliwości somatycznych – to, czego nie czujemy wyraża się w ciele. W tym zdaniu jest ukryta ważna mądrość. Napięcia w ciele i dolegliwości somatyczne, które trudno wyjaśnić medycznie mogą wiązać się z niewyrażonymi emocjami, co jest bardzo charakterystyczne dla zaburzeń lękowych czy depresji. Psychoterapia pomaga w uświadamianiu wypartych uczuć i emocji, a ich poczucie i wyrażenie eliminuje objawy ukryte w ciele.
- DDA/DDD – te skróty to Dorosłe Dzieci Alkoholików ora Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych – rodzin, w których był alkohol i/lub przemoc, zaniedbania, a rodzice czy opiekunowie, mówiąc kolokwialnie – „nie stanęli na wysokości zadania”. Osoby określające się jako DDA lub DDD mają z tego powodu dużo trudności w życiu dorosłym.
- niespójny obraz siebie w obszarach psychiki, ciała i duchowości – w psychoterapii staram się integrować te obszary. Dzięki skupieniu na psychice, ciele i uwzględnianiu kwestii duchowości, terapia pozwala na lepsze rozumienie siebie poprzez zauważanie powiązań pomiędzy ciałem, psychiką a duchem, co ma wpływ na samopoczucie.
Czym jest nurt integracyjny oraz terapia tańcem i ruchem (DMT/DMP)?
Nurt integracyjny łączy w sobie wiedzę różnych modalności. Dzięki temu interwencje psychoterapeutyczne mogą być jak najlepiej dopasowane do zgłaszanych trudności. W swojej pracy wykorzystuję wiedzę z modalności: psychodynamicznej, CBT (poznawczo-behawioralnej) i terapii schematów, Gestalt, systemowej, elementy ISTDP (intensywna krótkoterminowa psychoterapia dynamiczna) oraz DMT (terapia tańcem i ruchem). W swojej pracy terapeutycznej staram się integrować psychikę z ciałem oraz duchowością.
Psychoterapia tańcem i ruchem (DMT/DMP – Dance Movement Therapy/Psychotherapy) wykorzystuje ruch ciała i taniec jako narzędzie pogłębienia samoświadomości, wyrażania emocji i pracy nad problemami psychicznymi oraz emocjonalnymi poprzez taniec i ruch. Opiera się na założeniu, że ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane, a ruch odzwierciedla nasze wewnętrzne przeżycia. W terapii DMT nie chodzi o naukę tańca, lecz o swobodną ekspresję ruchową. Umiejętności taneczne nie są wymagane.
A teraz kilka słów o mnie…
Kim jestem, jakie mam wykształcenie i doświadczenie?
Nazywam się Ewa Rygalik i jestem psychoterapeutką w trakcie IV roku całościowego, 4-letniego szkolenia w Studium Psychoterapii SPCh w nurcie integracyjnym. Jestem również w trakcie całościowego szkolenia w Instytucie DMT z psychoterapii tańcem i ruchem (Dance Movement Therapy). Pracuję w nurcie integracyjnym w Warszawie. Prowadzę terapię indywidualną osób dorosłych.
Jestem magistrem profilaktyki społecznej i resocjalizacji oraz pedagogiem ze specjalizacją edukacja przez sztukę. Z wyróżnieniem ukończyłam Uniwersytet Warszawski, jestem również absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego.
Od ponad 7 lat pracuję w obszarze pomagania i wsparcia, w tym ponad 3,5 roku jako psychoterapeutka. Swoje doświadczenie zawodowe zdobyłam pracując w Środowiskowym Domu Samopomocy z dorosłymi osobami z doświadczeniem psychozy, zaburzeniami osobowości i nastroju. Odbyłam staż psychoterapeutyczny w Centrum Zdrowia Psychicznego, gdzie miałam kontakt z pacjentami o różnej diagnozie. Pracuję pod stałą superwizją u certyfikowanych superwizorów. Jestem we własnym procesie psychoterapeutycznym, dzięki któremu lepiej rozumiem siebie. Wiedza ta umożliwia mi lepsze zrozumienie procesów psychoterapeutycznych, które prowadzę, a więc ma istotny wpływ na jakość mojej pracy.
Mam doświadczenie pracy z dziećmi, seniorami oraz z osobami w kryzysie bezdomności. Tworzyłam kącik czytelniczy dla dzieci w jednym z katolickich czasopism. Jestem członkinią Stowarzyszenia Accademia Frassati.
Co jest dla mnie ważne w pracy psychoterapeutycznej?
Zdobywając wiedzę z różnych dziedzin bliskie mi jest patrzenie na człowieka wielowymiarowo, holistycznie, uwzględniając psychikę, ciało i ducha. Te trzy przymioty nieustannie wpływają na siebie i świadczą o naszym poczuciu integralności. Psychoterapia polega na uświadamianiu nieświadomego, co fachowo określa się wglądem. Podróż w nieznane umożliwia doświadczenie wielu uczuć i emocji, a obserwacja siebie w procesie psychoterapii poprawia jakość życia i pozwala tworzyć trwalsze relacje z innymi ludźmi.
Oprócz pracy wglądowej, skupionej na przekonaniach, emocjach i uczuciach, nie pomijam duchowej natury człowieka oraz ciała, które poprzez ruch oraz fizyczne oznaki nosi w sobie doświadczenia życiowe. Przyglądając się swojemu ciału i analizując jego ruch można wiele się o sobie dowiedzieć. Człowiek jest dla mnie wielowymiarowy, gdyż mimo swojej indywidualności jest częścią społeczeństwa i systemu rodzinnego, których nie należy pomijać.
Jako wiodący nurt mojej pracy terapeutycznej wybrałam nurt integracyjny, ponieważ uważam, że tak jak niepowtarzalny jest każdy z nas, tak najlepszą metodą psychoterapeutyczną jest połączenie wiedzy i doświadczenia różnych modalności i czerpania z nich w zależności od potrzeb.
Ważną rolę w moim życiu odgrywają różne dziedziny sztuki, które nieustannie mnie inspirują i którymi wspomagam się w pracy psychoterapeutycznej. Każdy człowiek jest twórczy – taniec jest jedną z form ekspresji własnej i może być cennym źródłem wiedzy o sobie samym. Od 2017 r. prowadzę bloga „Miętowy Kokos”, gdzie poruszam tematy społeczno-kulturowe, a od kiedy uczę się psychoterapii – również dotyczące zdrowia psychicznego. Mój blog znajduje się w zakładce „Blog – Miętowy Kokos„.
Zapraszam do śledzenia moich mediów społecznościowych.